AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaKullanıcı GruplarıGiriş yapKayıt Ol

Paylaş | 
 

 fareler ve insanlar_JOHN STEİNBECK

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
MisafirMesajKonu: fareler ve insanlar_JOHN STEİNBECK   Perş. Ekim 02, 2008 8:19 pm

*
KİTABIN YAZARI:JOHN STEİNBECK

ROMAN

1-KİTABIN KONUSU NEDİR?
İki adam. George ve Lennie. Bu iki adamın tek hayali para kazanıp kendilerine bir çiftlik satın almaktır. Bunun içinde bir çiftlikte çalışırlar ve çalışırken başlarına gelecek olaylar onları kötü durumda bırakır. Lennie biraz saftır. George ise onun saflığına rağmen ona katlanır. Ama Lennie ’ in katil olmasına neden olur. George ona katlanmak zorundadır çünkü Lennie’ in teyzesi Clara öldükten sonra onun sorumluluğu George’a bırakmıştır. Lennie’ in patronun gelinini kazayla öldürmesi, ardından George’ un Lennie’ yi öldürmesi üzere hayallerini gerçekleştiremezler.

2. KİTABIN ANA FİKRİ NEDİR ?
George ve Lennie’ in sırf hayallerini gerçekleştirebilmek adına çektikleri sıkıntılar ve Lennie’ nin saflığı yüzünden George’ un zor durumda kaldığı olaylardır.

3.KİTAPTAKİ KARAKTERLER

George:Çiftliklerde işçi olarak çalışan işçi Lennie’nin en yakın arkadaşı. Ufak tefek, esmer yüzlü, elleri küçük kolları zayıf ve bir o kararda akıllı bir adamdır. Ayrıca sabırlılığıyla dikkat çekmektedir.

Lennie:George’un en iyi dostu o da hayatını çalışarak kazanıyor. İri yarı geniş vücutlu bir yapıya sahip şekilsiz bir yüzü, iri gözleri, geniş omuzları düşüktür. Lennie saflığıyla hep göz önündedir. Saf olduğu için her şeyi çabuk unutan bir kişiliğe sahiptir.

Candy:Tek kolu olmayan çiftliğin en yaşlısı olan kimse.

Slim:Çalışanlar arasında sözünü geçiren tek kimse

Whit:Çiftlikte çalışan kısa boylu kişilik

Curley:Çiftlik patronunun kendini beğenmiş oğlu

Crooks:Zenci seyis. Zenci olduğu için diğerleri tarafından dışlanıyor

Carlson:Çiftliklerde çalışan işçilerden biri

Clara Teyze:Lennie’ yi küçüklüğünden itibaren büyüten kimse.

4.KİTAPTAKİ OLAYLAR NEREDE VE HANGİ ZAMANDA GEÇMİŞTİR?

Olaylar Kaliforniya’ da Silinas vadisindeki bir çiftlikte gerçekleşmektedir.

5. KİTABIN ANLATIMI GERÇEĞE YAKIN MIDIR? HAYAL UNSURU DAHA FAZLAMIDIR? İNCELEYİNİZ.

Kitabın anlatımı gerçeğe yakındır. Çünkü her insanın hassas olduğu şeyleri vardır ve istemeden etrafa zarar verebilirler. Diğer bir açıdansa her insanın hayalleri vardır ve hayallerini gerçekleştirmek adına bazı zorlukları yenmek zorundadır. Kitap birebir gerçek olmasa da gerçek hayıtının zorluklarından bahsediyor.

6.KİTAPTA KULLANILAN DİL VE ANLATIM NASILDIR?
Kitapta anlatılan dil sadedir.

7.KİTAP OKURA NASIL BİR MESAJ VERİYOR?
Sahip olduğumuz şeylerin (arkadaşlık, dostluk gibi) değerini bilmemiz gerektiğini, hayallerimizi gerçekleştirmek için çaba göstermemizi anlatır.

NOT: Kitabın “insanlarla fareler hiçbir zaman hayallerini gerçekleştiremezler” mısrasındaki anlam üzerine yazıldığını internet kitap hakkında bilgi ararken okudum. Bu mısrada söylenilen söze katıldığımı belirtmek isterim. Fareleri bilmem ama insanların çok azı hayallerini gerçekleştiriyor. Hayallerimizi gerçekleşmediği zaman pes etmemeliyiz unutmamalın ırki pes etmişsek eğer zaten kaybetmişizdir ama pes etmemiş olursak zaten bir şeyleri kazanmışızdır.

KİTABIN ÖZETİ:

George ve Lennie çiftliklerde dolaşarak işçilik eden iki arkadaştır. George ufak tefek, canlı, yanık tenli, keskin bakışlı bir adamdır. Lennie ise iri bir insandır. Ölgün gözler düşük ama geniş mi geniş omuzlara sahiptir. George ve Lennie iki zıt kutup oldukları halde aralarında büyük bir dostluk vardır. Bu büyük dostlukta, birlikte hep çalışarak çiftlik ararlarken kat ettikleri yollar boyunca kendini göstermiştir. Birbirlerine çok bağlanmışlardır.
George akıllıdır, işini bilir. Tabiatı sever. Lennie ise dev kuvvetine sahiptir. Fakat ruhen çocuktur. Halleri davranışları çocukçadır,aptalcadır. Lennie’nin yumuşak bulduğu her şeyi okşama alışkanlığı vardır. Bu ikisi Soledad kasabasının çiftliğinden bir iş haberi alırlar ve hemen yola koyulurlar. Oraya vardıklarında bu çiftliğin patronu bunları pekte iyi karşılamaz. Patronla kalmayıp birde patronun oğlu çıkar başlarına dert. Kendisi ufak tefek olduğundan Lennie gibi iri vücutlu insanlara gıcık kapar ve bu tip insanları hiç sevmez. Adamın adı Curley’dir. Ama bu Curley’nin başında da bir dert vardır. Yeni evlendiği karısı. Çiftlikte fingirdemediği adam kalmadı derler onun için ve gözünü yeni gelen George Ve Lennie’ye dikmiştir. Çiftlikteki en iyi arkadaşları Slim’dir (özellikle George’un) Çiftliğin bunağı ise Candy denilen bir eli bileğinden kesilmiş olan bazıları için işe yaramayan yaşlı bir adamdır. George ve Lennie’nin planları bu çiftlikte bir ay çalışıp kendilerine bir çiftlik satın almaktır. Tabii Candy’i ve Candy’nin biriktirdiği parasını yanların alarak…
Üç kişinin hayaldi kendi topraklarını işlemek, kimsenin emri altına girmemektir. Lennie’nin tek isteği ise evlerindeki tavşanlara kendisi bakmak istemesidir.Çiftlikte birde seyis vardır. Ama zenci olduğu için diğer çalışanlar tarafından dışlanıyordur. Çiftlikte akşamüstü iş bittikten sonra nal oyunu oynanır. Milletin tek eğlencesi bu oyundur. O sırada Lennie samanlıkta Slim’in ona verdiği köpekle oynuyordur. Ama daha önce fareyi severken öldürdüğü gibi bu köpek yavrusunuda oracıkta aşırı sevmekten öldürmüştür. Daha sonra Lennie’nin yanına Curley’nin fingirdek karısı gelir. Lennie kadınla biraz konuştuktan sonra kadın aynen “benim saçımda yumuşaktır gel benimkini de okşa” demiştir. Lennie tuttuğu saçı bırakmadığı için kadın korkuya kapılmıştır ve çığlıklar atarak samanlığı ayağa kaldırır. Lennie’de buna sinirlenerek kadının ağzını kapatır ve onu nefessizlikten öldürür. Oradan hızlıca kaçar. Bunun üzerine çiftlikteki herkes başta Curley olmak üzere Lennie’ yi aramaya çıkarlar. Lennie ise daha önceden başlarına bir olay gelirse George ile anlaştıkları çalılıkların arkasına kaçmıştır. George’u buldukları yerde öldüreceklerini bilmektedir. Lennie çocuk ruhlu olduğu için kendini savunması çok zordur. George kahrolurken Lennie’nin saklandığı yere gelmiştir bile. Lennie elindeki küçük ölü köpek yavrusuyla onu beklemektedir. George Lennie’nin arkasına ona hüzünlü hüzünlü bakar. Lennie sahip olacakları evi ve bakacağı tavşanları hayal ederken bir el silah sesi duyulur. Curley ve çalışanlar yanlarına geldikleri zaman Lennie’yi yerde ölü olarak yattığını görürler ve George’a aptal aptal bakarlar. George olayın etkisinden kurtulamaz ve teselli için Slim’le birlikte olay yerinden uzaklaşırlar.

ALINTIDIR
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
fareler ve insanlar_JOHN STEİNBECK
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Edebiyat :: Romanlar-
Buraya geçin: